W Wielki Czwartek Liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00, po niej możliwość adoracji Jezusa w tzw. „ciemnicy” do godziny 22.00.
W Wielki Piątek możliwość adoracji od godz. 8.00 – wtedy kościół zostanie otwarty.
O godz. 10.00 w Wielki Piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i pierwszy dzień nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia.
Liturgia wieczorna w Wielki Piątek o godzinie 19.00. Po Liturgii Męki Pańskiej spowiedź od 21.45 i całonocne czuwanie. Nie wyznaczam dyżurów – każdy wie kiedy może przyjść. Będzie wystawiona tablica i będzie można się zapisać tak jak każdy może.
W Wielką Sobotę cały dzień możliwość adoracji Jezusa w symbolicznym grobie pańskim. O 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz drugi dzień Nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godzinie 20.30. zakończy ją procesja rezurekcyjna
Adorujemy we wszystkie dni w ciszy – poza wspólnymi modlitwami.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze święte w Borownie o godz. 6.00; 11.30; 16.00. W pozostałych miejscach jak zawsze.
W poniedziałek wielkanocny msze tak jak w każdą niedzielę.
Zapraszamy do tego, by powalczyć o czas dla Boga w te najważniejsze liturgicznie dni dla każdego wierzącego człowieka. Oczywiście zapraszamy brać strażacką z naszej parafii, chętnych do parady procesyjnej w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej.
Cieszymy się, że chór parafialny będzie już w Triduum śpiewał.
Kościół na Święta – czyli od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania będzie ogrzewany.
———————————————————————————–
Triduum Paschalne (z łac. triduum – Trzy Dni) to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego katolików. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, która rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy się drugimi nieszporami po południu Niedzieli wielkanocnej.
WIELKI CZWARTEK
Wieczorem rozpoczyna się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która stanowi zarazem początek Świętego Triduum Paschalnego. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Jezus Chrystus ustanowił dwa sakramenty święte: Kapłaństwo i Eucharystię.
WIELKI PIĄTEK
Z wielkiego szacunku do ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu za grzechy całego świata tego dnia nigdy się nie odprawia Mszy świętych. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Od rana trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Centrum tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej.
WIELKA SOBOTA
W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania
WIGILIA PASCHALNA I NIEDZIELA WIELKANOCNA
Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. Zgodnie z tradycją noc poprzedzająca Niedzielę Zmartwychwstania powinna być czuwaniem na cześć Pana.
Niezwykle bogata liturgia Wigilii Paschalnej składa się z kilku bardzo istotnych etapów, które wszystkie razem połączone w uporządkowaną całość pozwalają dokładniej zrozumieć sens Zmartwychwstania Chrystusa. Pierwszy z nich to Liturgia Światła. Najpierw przed kościołem kapłan święci ogień, od którego zapala się paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Na świecy paschalnej kapłan kreśli krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako Miłosierny Sędzia. Na paschale kapłan zapisuje bieżącą datę, chcąc podkreślić, że Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia, która przechodzi również przez ten konkretny rok. Ponadto kapłan wbija w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa mówiąc przy tym: Przez swoje święte rany jaśniejące chwałą niech nas strzeże i zachowuje Chrystus Pan. Amen. Swoją symbolikę ma również światło świecy paschalnej, rozjaśniające mroki ciemnego kościoła, odwołuje się do Chrystusa, który rozprasza mroki ludzkiego życia, nadając mu sens, a także do stworzenia świata, kiedy w mrokach ciemności rozbłysła światłość. Następnie kapłan wnosi zapalony paschał do świątyni, zatrzymując się u progu, na środku świątyni i przed ołtarzem głównym śpiewając Światło Chrystusa. Lud odpowiada wówczas Bogu niech będą dzięki. Wszyscy zapalają świece od płomienia paschału, podając sobie światło. Następnie okadza paschał i śpiewa Exsultet, czyli uroczyste Orędzie wielkanocne zaczynające się od słów: “Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie…”
Drugi etap to Liturgia Słowa, która przewiduje dziewięć czytań biblijnych: siedem starotestamentalnych, epistoła (ósme czytanie, zawsze z listu św. Pawła do Rzymian, umiejscowione tuż po odśpiewaniu hymnu “Chwała na wysokości Bogu” i symbolizujące przejście ze Starego do Nowego Testamentu) oraz ewangelia, które są przeplatane psalmami responsoryjnymi i modlitwami.
Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu i modlitwie, kapłan intonuje hymn „Chwała na wysokości”, podczas którego, podobnie jak w trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, uderza się we wszystkie dzwony, grają organy, a kołatki zastępuje się dzwonkami i gongiem. Po uroczystym hymnie celebrans odmawia kolektę. Następnie lektor odczytuje Epistołę, a później śpiewane jest uroczyste Alleluja i psalm responsoryjny. Potem kapłan czyta Ewangelię i wygłasza homilię.
Kolejnym etapem wielkosobotniej uroczystości jest Liturgia Chrzcielna w trakcie której śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych, po czym celebrans błogosławi wodę chrzcielną, zanurzając w niej trzy razy paschał.
Kolejnym elementem jest Liturgia Eucharystyczna, a jej przebieg jest podobny do Liturgii Eucharystycznych innych niedziel.
Ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, która jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Po powrocie do kościoła odśpiewuje się hymn „Chwała na wysokości”. Po rozdaniu Komunii wiernym śpiewa się uroczysty Hymn Te Deum „Ciebie, Boga wysławiamy”. I od tej Niedzieli przy ołtarzu krzyż jest ozdobiony czerwoną stułą, znajduję się tam także paschał oraz figura Chrystusa zmartwychwstałego.
ŹRÓDŁO: http://www.parafiachrosla.pl/wyjasnienie-triduum-paschalnego/