Nie ma pewności, kiedy powstała „Litania Loretańska” -  jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg.  Prawdopodobnie jakaś jej wersja znana była już w XII wieku we Francji. Pewne jest to, że zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V w 1578 r. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana prawdopodobnie od 1531 r. Przypuszcza się, że część tytułów Maryi pochodzi z wpisów w księgach sanktuarium Domku Loretańskiego.
            Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian; te, które następowały, posiadały aprobatę Kościoła. Kiedyś w litanii było więcej tytułów, m.in.: Mistrzyni pokory, Matko Miłosierdzia czy Bramo odkupienia. Później pojawiały się inne wezwania : Królowo Różańca Świętego, Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta , Matko Dobrej Rady, Królowo pokoju , Królowo Wniebowzięta , Matko Kościoła , Królowo Rodzin .
W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50.
 W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na "Królowo Polski".

Kult Maryi pojawia się także w poezji polskiej, wiersze Jej poświęcone tworzyli najwybitniejsi i ci mniej znani.

Garść najpiękniejszych słów
w wiązankę kwiatów wpleść
zapach konwalii i bzów
w ciszę wieczoru nieść.

W kościoły rozśpiewane
i do przydrożnych kaplic
na strunach pieśni Ave
pod gwiezdne stropy się wzbić.

Wyśpiewać całą duszę
płonąć świecy blaskiem
Maryjo-
Tyle w Tobie ciszy
i pełnia Łaski.

           

Copyright © 2021. Parafia Borowno  Rights Reserved.