Matka Boża Borowieńska

W ołtarzu głównym kościoła w Borownie znajduje się przepiękny XVIII-wieczny obraz Matki Bożej z Jezusem. Zarówno Maryja, jak i Jezus ubrani są w niezwykle bogato zdobione, srebrne suknie, a na głowach mają korony. Maryja trzyma małego Jezusa na lewej ręce, natomiast prawą dłonią wskazuje na swojego Syna. Jezus zaś swoją prawą rączkę unosi jakby w znaku błogosławieństwa. Całość ozdobiona jest ramą z ornamentem.

Obraz ten od dawna otoczony jest kultem wiernych, który przejawia się w różnorodny sposób, zarówno publiczny, jak i indywidualny. Wyrazem są składane wota, czyli dary dziękczynne, jak i prośby oraz podziękowania dla Matki Bożej Borowieńskiej. W tym celu w kościele wystawiona jest specjalna skrzyneczka, w której wierni zostawiają karteczki z wyrazami wdzięczności oraz prośby do swojej patronki, oczekując wstawiennictwa Maryi u Jej Syna. Wszystkie intencje odczytywane są w czasie apelu i innych nabożeństw ku czci Maryi.

Prośby i podziękowania obejmują wiele problemów. Najczęściej są to prośby składane o łaskę zdrowia, o błogosławieństwo w małżeństwie, szczęśliwe rozwiązanie, trzeźwość w rodzinach, czy o pomyślne zdanie egzaminów. Są też piękne prośby o nawrócenie i życie zgodne z wolą Bożą.

Ważną częścią kultu Maryi w parafii jest odpust Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej, który obchodzony jest 16 lipca oraz liczne nabożeństwa ku jej większej czci, takie jak nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej w każdą środę czy nabożeństwa majowe. Każde święto ku czci Maryi ma tutaj wyjątkowy charakter i obchodzone jest w niezwykle uroczysty sposób. Często spotkać można pogrążonych w cichej modlitwie parafian, klęczących u stóp Matki, szukających wsparcia, opieki i pocieszenia. Mieszkańcy parafii z wielką miłością i ufnością mówią o szczególnej opiece Maryi nad rodzinami.

Wyrazem miłości i przywiązania do swej patronki był także rok 2003, kiedy to obraz Matki Bożej z Borowna mógł zostać odrestaurowany i zakonserwowany dzięki staraniom ks. kan. Piotra Krzemińskiego i niezwykłej ofiarności parafian, którzy złożyli swoją biżuterię, aby suknię Maryi pokryć warstwą złota. Powrót obrazu do świątyni był wielkim świętem w całej parafii i dostarczył niemałych wzruszeń. Parafianie mówili, że ich Matka wróciła nareszcie do domu.

Parafianie dbają o to, by świątynia była zawsze czysta i przystrojona kwiatami. Ponadto licznie uczestniczą każdego 11 dnia miesiąca w wyjazdach na całonocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej oraz pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę na 26 sierpnia.

Kult Matki Bożej w Borownie wzrasta z roku na rok, wierni otrzymują za Jej pośrednictwem wiele łask. Pomimo, że żadna kościelna komisja nie bada nadprzyrodzonych znaków udzielanych dzięki Naszej Matce, wierni wierzą, że orędownictwo Maryi w tym właśnie sanktuarium jest szczególnie owocne.