Kościół filialny

Sobota - Msza święta niedzielna godz. 17.00

Niedziela godz. 10.15

Rys historyczny Kościoła w Jackowie

Historia kościoła filialnego w Jackowie sięga końca ubiegłego wieku. Inicjatorem jego budowy  był miejscowy wikariusz ks. Paweł Marcin Kłos, który rozpoczął starania o zezwolenie na budowę. Dnia 28. marca 1999r. zawiązano Społeczny Komitet Budowy Kościoła Filialnego we wsi Jacków - Baby. Dzięki  jego staraniom pozyskano na własność działkę, na której miała zostać wybudowana świątynia.

Dnia 18. kwietnia 2000 r. zatwierdzono projekt budowy kościoła i wydano pozwolenie na budowę. Prace budowlane zapoczątkowano już w roku 1998, wykonując niwelację terenu i zakładając wokół niego ogrodzenie betonowe.

Już dnia 23. października arcybiskup Stanisław Nowak wmurował kamień węgielny. W tym też roku odprawiono pierwszą Mszę św. na Boże Narodzenie. 17 czerwca 2001 r. nastąpiło uroczyste przekazanie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przez przeora Jasnej Góry - o. Izydora Matuszewskiego. Przygotowanie do tej uroczystości przeprowadził nasz rodak z pobliskiej wsi Zdrowa - ojciec Melchior Królik  - paulin z Jasnej Góry.

Od sierpnia 2001r. prace kontynuował nowy proboszcz parafii Borowno, ks. kan. Piotr Krzemiński. Dzięki jego staraniom, przy wsparciu mieszkańców, zbudowano schody wejściowe, wstawiono drzwi główne, wymieniono okna, wyłożono boazerie na suficie, zainstalowano tabernakulum przeniesione z kościoła w Borownie i żyrandol ofiarowany z parafii Kościelec. Zbudowano wokół kaplicy żelazne ogrodzenie wraz z bramą oraz położono kostkę przy wejściu do kaplicy. Ponadto kontynuowane są działania na rzecz ustanowienia ołtarza stałego, w celu dokonania w przyszłości konsekracji tegoż kościoła. Aktualnie trwają prace związane z ociepleniem kościoła.

Od chwili sprawowania pierwszej Eucharystii w  bożonarodzeniową noc 2000r., do dnia dzisiejszego można zauważyć, że kościół filialny w Jackowie  ciągle pięknieje. Jednak nie cegła czyni kościół "Kościołem" ale Lud wierny, który w wyjątkowy sposób troszczy się o swoją świątynię. Zaangażowanie grupy mieszkańców i praca tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania kościoła w Jackowie, spowodowały, że w każdą niedzielę,  wszystkie uroczystości i święta oraz w dni powszednie  społeczność lokalna może uczestniczyć we Mszach Św. w swojej miejscowości.