Kaplica

wtorek godz. 17.00

piątek godz. 17.00

niedziela godz. 8.00

Zdrowa to niewielka miejscowość w dekanacie Kłomnickim przynależąca do parafii Borowno. Początkowo Msze Święte w tej miejscowości sprawowane były w budynku Szkoły Podstawowej, dzięki życzliwości ówczesnej p. Dyrektor i władzom Gminy Kłomnice. Szkoła ta została jednak zlikwidowana w 2010 roku w związku z czym, mieszkańcy Zdrowej utracili miejsce, gdzie mogliby spotykać się na wspólnej Eucharystii. Dzięki życzliwości mieszkańców i staraniom ks. Proboszcza Piotra Krzemińskiego, parafia otrzymała jedną z działek położoną w centrum wsi i mieszkańcy w maju br. mogli przystąpić do budowy. Przebiegała ona sprawnie. Zaangażowana grupa parafian niemal codziennie wykonywała ogromną pracę, by już 4 września 2011 roku, jeszcze w prowizorycznych warunkach, wziąć udział w pierwszej Mszy Świętej, którą sprawował ks. Michał Biedak, ówczesny wikariusz parafii Borowno.

Od tego dnia kaplica zmieniła diametralnie swój wygląd. Na zewnątr z zamontowano krzyż, w środku podniesiono prezbiterium, podłogę wyłożono płytkami. Dzięki staraniom ks. Proboszcza pozyskano ambonkę, krzesła, ołtarz, obraz Jana Pawła II oraz obraz Jezusa Miłosiernego, który zawisł w centralnym miejscu. Mieszkańcy systematycznie wyposażali kaplicę w potrzebne tam rzeczy oraz ufundowali żyrandol, kinkiety i kielich. Zadbali o wygląd zewnętrzny, wyrównali teren wokół kaplicy, zakupili żwir i zasadzili krzewy O. Melchior Królik, Paulin pochodzący ze Zdrowej, w dniu poświęcenie kaplicy podarował ornat, stuły, albę i bieliznę kielichową. Na uroczystości przybyło wielu gości, księży i niemal wszyscy mieszkańcy Zdrowej. Ks. Abp Stanisław Nowak powiedział na samym początku: „Kiedy zobaczyłem taką ogromną rzeszę osób wiedziałem, że to poświęcenie kaplicy jest dla was bardzo wielkim świętem i cieszę się dziś razem z Wami.”

Kaplica nadal wymaga wielu prac i zaangażowania, jednak efekty widać gołym okiem. Kaplica zyskała nowy wygląd wewnętrzny, dobudowano zakrystię, a w nastawie ołtarzowej zawisły obrazy patronki, bł. Anieli Salawy oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany wspólnocie przez ks. Abp Stanisława Nowaka. Teraz zamieszkał w Zdrowej Jezus pod postacią chleba. To niezwykła łaska dla jej mieszkańców. Wierzymy, że dzięki wstawiennictwu naszej patronki, Anieli Salwy i Jego błogosławieństwu nasze prace budowlane zostaną wkrótce sfinalizowane.