Wielki Post

Kolejny Wielki Post w naszym życiu. To okres liturgiczny, w którym zestawia się dwie strony – grzech człowieka i miłość Boga. W wirze codziennych obowiązków, trosk i kłopotów oraz nieustannym stwierdzaniu, że na wszystko brak nam czasu, czasem ze zbyt wielką łatwością zapominamy o swoim chrześcijańskim powołaniu do świętości.

Kościół w Wielkim Poście daje nam okazję, abyśmy się oderwali od codzienności i znaleźli czas na refleksję. Zachęca nas, abyśmy spoglądając na stan naszej duszy, zastanowili się dokąd zmierzamy, czy wybrana droga prowadzi do właściwego celu. Wskazuje też środki  pomocne w poznaniu prawdy o sobie: post, modlitwę i jałmużnę oraz wielkopostne nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, a w naszej wspólnocie także nowenna do Jezusa Biczowanego, której tekst  możemy znaleźć w naszym modlitewniku.    .

W bieżącym roku jest to czas, poprzez który mamy przygotować się nie tylko do radosnych obchodów Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, ale także do godnego przeżywania stulecia urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego oraz beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Niech jego słowa towarzyszą nam w dobrym przeżywaniu tego czasu nawrócenia.

W Wielkim Poście podejmuje Kościół ciężką walkę o dusze ludzkie, o powrót łaski uświęcającej, o nowe życie z Bogiem. Kościół pragnie "wprowadzić nas do ziemi mlekiem i miodem opływającej" (Wj 13,5), pragnie, abyśmy zmartwychwstali, tak jak Chrystus zmartwychwstał. Ale do zmartwychwstania ducha prowadzi jedna tylko droga: przez poznanie własnej niedoli, przez wyjście z krainy śmierci, z niewoli grzechu, przez żal doskonały, pokutę i zadośćuczynienie, przez modlitwę i świętą gorliwość w zdobywaniu cnót."

Copyright © 2020. Parafia Borowno  Rights Reserved.